Author Archives: admin

Den Země připadá každoročně na 22. dubna a v předstihu si jej ve středu 18. dubna připomněli i klienti v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem. Dopoledne strávili se studenty SPgŠ Boskovice na zahradě pod pergolou, kde si udělali ranní rozcvičku, zazpívali a popovídali právě o smyslu tohoto celosvětově připomínaného dne. Odpoledne se pak vysazovaly truhlíky s květinami a mobilní záhonky. Čas strávený na zahradě klientům velmi příjemně plynul, všem bylo v teplých jarních paprscích mezi rozkvetlými stromy moc hezky a všichni si pochvalovali, jak se den vydařil 🙂

Projekt Cestománie  běží v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem již neuvěřitelný sedmý rok. Minulý rok se nesla pod názvem Výlety do blízkého okolí a tento rok klienty láká na vůni dálek a na dobrodružství na vlastní pěst. Cyklus pro tento rok se jmenuje Dobrodružné cesty a jeho kouzlo spočívá především v podání osobních zážitků, které jsou klientům zprostředkovány promítáním vlastních fotografii a autentickým povídáním o prožitém dobrodružství na cestách.

V lednu si klienti poslechli poutavé povídání pana Karla Dvořáčka, který sám a pěšky putoval na známé poutní místo Santiago de Compostela. V únoru si projeli Sardínii na kole společně se zaměstnanci Romčou, Dášou a Honzem a klienti byli moc zvědaví, jak to zvládli. V březnu prožili s panem Jirkou Krajíčkem plavbu lodí Kaledonským průplavem ve Skotsku, který spojuje Severní moře na východě a Atlantický oceán na západě.  A v dubnu je uchvátila barevná Madeira plná květin v podání vášnivé cestovatelky paní Renaty Žilkové z Blanska. Moc děkujeme všem, kdo si pro naše klienty poutavé prezentace připravili a už se všichni těší na další.

K jaru neodmyslitelně patří první bylinky, které po zimě na náš organismus působí doslova jako životabudiče. Mezi ně určitě patří pažitka a ta hrála hlavní roli v přípravě pomazánky, kterou si klientky Domova pro seniory připravily ve středu 11. dubna dopoledne a vykouzlily z ní oku lahodící jarně oděné jednohubky. Posuďte sami 🙂

Velikonoční mší svatou odsloužil pro klienty Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem ve čtvrtek 5. dubna odpoledne P. Alois Sedlák. Účastnila se také místostarostka města Boskovice Mgr. Dagmar Hamalová. Sváteční slovo bylo příjemnou tečkou za velikonočními svátky a dodalo klientům i zaměstnancům optimistické ladění do krásných jarních dnů.

Měsíc březen je už více jak 60 let spojován s „Měsícem knihy“. Studenti SPgŠ Boskovice si na toto téma povídali s klienty Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem ve středu 4. dubna. Zajímalo je například, jaká je jejich oblíbená kniha, jestli byli nebo ještě jsou vášnivými čtenáři a kolik přečetli knížek. Pro klienty to bylo příjemné povídání a taky trochu trénování paměti.

Velikonoční nálada panovala v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem již alespoň čtrnáct dní před samotnými svátky. Klienti se mohli podílet na jarní výzdobě zařízení a něco pěkného si vyrobit. Se studenty SPgŠ Boskovice v rámci jarních dílen vytvářeli společně jarní dekorace a připomněli si některé velikonoční tradice jako je třeba pletení pomlázky a barvení vajíček. Aktivizační pracovnice se pak s šikovnějšími klientkami postaraly o upečení beránků a sváteční posezení při kávě. Všichni si při něm navzájem popřáli krásné, požehnané svátky jara. Nechybělo ani pomazlení s velikonočním králíčkem a symbolický mrskut se „štamprličkou“ :-).