Z akcí 2014

V úterý odpoledne dne 30. 12. 2014 se klienti společně s personálem setkali, aby si společně udělali malou rekapitulaci končícího roku a zároveň tak i zavzpomínali na události, které se tento rok staly.

Po tomto ohlédnutí následovalo malé silvestrovské veselí, kde si klienti společně s paní Danielou Meluzínovou zacvičili a zarecitovali. Konal se také silvestrovský kvíz, pouštěly se zábavné scénky z televizních pořadů, zazněly i známé písničky a všichni společně jsme si také zazpívali.

Pro klienty bylo zajištěno bohaté občerstvení, které pro ně připravil personál zařízení. Na závěr nechyběl ani tradiční symbolický přípitek s přáním jenom toho nejlepšího do nového roku.

Děkujeme paní Daniele Meluzínové za krásný program a také všem zaměstnancům, kteří se na tomto silvestrovském veselí podíleli.

Adventní čas byl pro každého z nás trochu jiný, každému z nás se advent a vánoční svátky pojí se spoustou vzpomínek a zvyků, které se v různých rodinách a hlavně jiné době prožívají malinko odlišně.

Naší snahou je v tomto období propojit svět dávných tradic a skromných, tichých vánoc s novodobým charakterem nynějších blikajících, reklam plných, bohatých, vánočních svátků a vyvolat ten sváteční pocit klidu a radosti ve vzájemném spoluprožívání.

Snad se nám to díky pestrému programu, který byl pro naše klienty na adventní čas připraven, alespoň trochu podařilo. Za to patří velké poděkování všem, kdo se na něm podíleli. A kdo to byl? Vánočním vystoupením nás přišli potěšit: pěvecký sbor DPS Mánesova, manželé Procházkovi, děti pod vedením svých učitelek ze všech boskovských MŠ, ZŠ, PrŠ ul. Štefánikova, studenti pedagogické a zdravotní školy, Mgr. Aleš Pavelka, sdružení Evangelíků a sdružení KLAS.

O vánoční atmosféru se také starali všichni zaměstnanci, kteří s klienty pekli vánoční cukroví, včetně vánoček, zdobili zařízení, zpívali koledy a na každém oddělení připravili sváteční posezení.

Posuďte sami jak nám bylo dobře…

Radost do očí našich klientů nadělil letos jako každý rok Mikuláš. O tuhle krásnou atmosféru se postarali studenti SPgŠ pod vedením paní profesorky Strbačkové.

Mikuláš prošel spolu s andílky a čerty celým zařízením. Navštívili klienty na pokojích a obdarovali je balíčkem sladkostí. Nebyla to ten den jediná nadílka. V  tento den téměř celé Čechy pokryla ledovka a napadl první sníh. I když tato nadílka způsobila na některých místech značné problémy, nám alespoň trochu připomněla  předvánoční atmosféru, ke které prostě sníh a led dříve neodmyslitelně patřil, ale v posledních letech se nám ta pravá, bíla zima jaksi vyhýbá.

Listopadové dny byly letos neobvykle teplé. Teploty se držely často i nad deset stupňů. Bylo hodně pod mrakem a sluníčko ani sněhová vločka nás nezašimraly po tváři, aby rozveselily někdy přicházející podzimní chmury. A tak nezbývalo, než najít způsob jak je rozehnat. Proto byl téměř na každý den připravený program.

Dlabaly se dýně, to nám šlo náramně, promítaly se filmy, cvičilo se, hrálo se Člověče nezlob se a hlavně se často zpívalo. Opět nás přišel se svým pásmem povídání a písniček potěšit pěvecký sbor z Domu s pečovatelskou službou "Penzion", vydařené bylo i odpoledne s kytarou, na kterou hrál a zpíval s Vámi náš zaměstnanec Honza Vlček.

Příjemně jsme se pobavili s žáky ZŠ Boskovice Štefánikova, kteří mezi nás přišli v rámci projektu „72 hodin“, jehož cílem je, aby dobrovolníci z řad mládeže smysluplně vyplnili čas sobě i ostatním. Měli pro nás nachystané zábavné scénky, kvizy, hry a hlavolamy a to vše proložené písničkami za doprovodu hudebních nástrojů. Spokojenost a zapálení pro dobrou věc bylo vidět na obou stranách.

S Cestománií jsme navštívili Antarktidu a pan profesor Pavelka nám tentokrát vyprávěl o historii České televize.

Poslední listopadový týden patřil již přípravám na advent. Se studenty SPgŠ jsme za zvuku koled vyráběli adventní věnce a jedno odpoledne nám zkušená aranžérka paní Mája předvedla, jak lze nádherně vyrobit vánoční dekorace. Po domově i všude kolem se zvolna rozlévá vánoční atmosféra, vznikají překrásně nazdobené koutky, rozsvěcují se svíčky, a co nevidět ucítíme i vůni vánočního cukroví. Ať je tedy letošní adventní čas časem spokojených dní, milých slov, setkání a my ať se dočkáme zastavení a můžeme vnímat ten dar tohoto kouzelného období.

Měsíc říjen byl opravdu nabitý událostmi všeho druhu - a byl to měsíc docela náročný, nejen co se aktivit týká, ale především byl silně podbarvený emocemi. A jak všichni víme, emoce s námi umí pěkně zacvičit, ale bez nich by to prostě nebylo ono. Projevení emocí je prý znakem síly, je to i známka toho, že srdíčko je otevřené a dokáže prožitky sdílet s ostatními.

A co jsme tedy tento měsíc mohli společně sdílet?

Hned 1. října byl Mezinárodní den seniorů a klienti se mohli mezi sebou pobavit při kávě a malém občerstvení na kulturních místnostech.

Od 6. října do 12. října probíhal v celé České republice Týden v sociálních službách a při této příležitosti byl na každý den v našem zařízení připraven nějaký program. Klienti si nejvíce užili podzimní dílny se studenty Střední pedagogické školy. Pro veřejnost byl asi největším přínosem Den otevřených dveří.

Samozřejmě jako každý měsíc se cestovalo a s Cestománií jsme navštívili Austrálii a s panem profesorem A. Pavelkou se brouzdalo po Čechách.

Hlavní událostí měsíce byl křest nového kuželkářského hřiště a 1. turnaj v kuželkách. Tahle úžasná akce proběhla 8. října a nebyla úžasná a vydařená jen kvůli sportovnímu charakteru dne, ale byla spojená i s oficiálním rozloučením naši bývalé paní vedoucí úseku přímé obslužné péče Mirky Čopákové s našimi klienty. Ty, se kterými nemohla strávit odpoledne na zahradě, navštívila osobně na jejich pokojích a prohodila alespoň pár milých slov. S ostatními si užila sportovně – zábavné odpoledne na zahradě, kde se soutěžilo, grilovalo, zpívalo, pilo pivečko, teplý čajík, vzpomínalo a povídalo. Bylo veselo, ale tak trochu i smutno. Naše skvělá paní „vrchní“ nám totiž všem přirostla k srdíčku a představa, že tahle akce s ní je již poslední nám naháněla slzičky do očí. Takže odpoledne bylo prosycené plnou škálou emocí od radosti ze hry, přes dojetí, až po určitý smutek z končícího období.

A málem bych zapomněla... Kdo vlastně vyhrál? První cenu turnaje si odnášel pan Zdeněk Ševčík, druhá byla novopečená obyvatelka paní Müllerová Jiřina a třetí naše stálice na stupních vítězů paní Ludmila Jarošová. Ti ostatní určitě neodcházeli s prázdnou. Pocit spokojenosti s pěkně prožitého odpoledne a dobrou náladu, možná s trochou nostalgie, si odnášeli úplně všichni. Na další turnaj v kuželkách si totiž budeme muset počkat až do jara. V měsíci listopadu ještě naši zahradu rozzáří dýňová strašidýlka a pak ještě v prosinci vánoční stromeček. Tak plnými doušky ještě užívejte slunečných dnů podzimu, ať je v zimě z čeho čerpat a dobrému zdraví a náladě se těšíme až do jara.

IX. Hry seniorů 2014 se v pondělí 22. září vydařily i přes nepřízeň počasí. Předcházela tomu ovšem řádná příprava. Málokdo si totiž umí představit, kolik detailů je potřeba vypilovat, aby taková událost, na kterou je pozváno tolik hostů, běžela jako po másle. Jak říká známý citát: „Být připraven, je první předpoklad úspěchu.“ A my jsme byli.

Byla připravena suchá i mokrá varianta. Suchá pro průběh her na zahradě a mokrá pro konání v areálu zařízení. Soutěžilo se na devíti stanovištích, kde si mohli soutěžící vyzkoušet své dovednosti v různých oblastech od všeobecného přehledu až po jemnou motoriku, trénování paměti a zpěv. Užívali si to náramně. Svědčí o tom i fotografie, na kterých je vidět zapálení pro hru, spokojenost a radost s dojetím, které přišly s vyhlašováním vítězů.

Ceny si neodnášeli jen vítězové, ale každý soutěžící obdržel medaili za účast a malou pozornost. Za to patří velké dík našemu věrnému partnerovi společnosti Hartmann, jejíž zástupce pan Martin Krňávek přijel osobně pogratulovat a předat ceny ve formě milých balíčků právě od firmy Hartmann.

Dalšími hosty sportovních her byli pan starosta města Boskovice ing. Jaroslav Dohnálek a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví paní ing. Eva Siverová, kteří přišli naše klienty pozdravit a poblahopřát k dosaženému výsledku.

Celkem mezi sebou soutěžilo sedm týmů. Čtyři týmy postavilo naše zařízení, zbývající tři byly z domovů pro seniory z Letovic, z Předklášteří a z Černé Hory. A jak to tedy celé dopadlo? Kdo obhájil zlato? K neuvěřitelné radosti všech, ale především soutěžících, se na prvním místě umístil tým z oddělení poschodí našeho zařízení, na druhém místě byl tým z Předklášteří a bronzové medaile si odváželi do Letovic.

Byl to krásný den a ještě krásnější je, že takhle si ho lze užít i v pokročilém věku. Dovolím si opět citovat: „Mnozí lidé jsou staří už ve třiceti, zatímco jiní jsou v osmdesáti ještě mladí. Duch určuje stav těla, a to úplně stejně jako fantazie architekta, návrháře nebo sochaře dává tvar hmotě.“ My určujeme kvalitu našich dnů a dáváme jim punc nezapomenutelnosti a vyjímečnosti. Takže, ať jich máme na svém kontě co nejvíce, právě takových, jako byl právě třeba tento. Krásný den všem…

Kuželová Romana, aktivizační pracovnice

Tohle jsou slova, v duchu kterých se budeme v měsíci září a říjnu hodně setkávat.

Končí krásné, plodné letní měsíce, které daly základ bohaté podzimní úrodě, a příroda se nám na závěr tohoto úsilí ukáže v těch nejkrásnějších barvách. Pak bude ovšem potřebovat opět chvilku odpočinku, aby na jaře znovu propukl nový život v celé jeho síle.

Ano, je to koloběh života, který se neustále opakuje, Proč jsem začala právě těmito slovy? Tohle přirovnání mě napadá v souvislosti s desetiletým působením a skvěle odvedenou prací naší vedoucí úseku přímé obslužné péče paní Miroslavy Čopákové, která se s námi v měsíci září a říjnu loučí.

Odchází k rodině do Jižních Čech, nabrat nové síly a plnit si další životní sny. Troufám si říct, že sen a záměr vybudovat v našem zařízení DOMOV, ve kterém se budeme cítit jako rodina, jejíž členové prožívají vše společně, ať jde o trampoty, radosti, úspěchy a cítí se zde téměř jako doma, jsou si schopni naslouchat, pomáhat a rozumět a to vše v příjemném, útulném prostředí, se prostě povedl.

Na její místo nyní přichází nová vedoucí úseku paní Mgr. Leona Krejčířová, kterou paní Čopáková postupně představuje nejen na všech odděleních, ale také našim klientům a to přímo na jednotlivých akcích, které průběžně v našem zařízení probíhají.

Byla se mezi námi již podívat na Pečení s Jirkou a na vyhlášení výsledků Letního, filmového kvízu a mohla tak ochutnat atmosféru, která tato společná setkávání přinášejí. Čeká ji toho ještě mnohem víc. Budeme si přát a popřejeme i ji, ať se jí mezi námi líbí a společně se budeme snažit o převzetí štafety s poselstvím:“ DOMOV JE MÍSTO, KDE VÁM ROZUMĚJÍ“, které se snažila celou svou duší úspěšně naplňovat právě, „naše paní vrchní“, jak ji s oblibou říkali klienti i personál, paní Mirka Čopáková.“

Dne 4. září se soutěžní tým Městské správy sociálních služeb zúčastnil II. ročníku turnaje v kuželkách pořádaných CSSML Letovice. Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem zastupovaly 4 klientky s doprovodem. Po propršeném měsíci srpnu nás toho dne čekalo příjemné babí léto. 4. září bylo počasí jako na objednávku. Sluníčko svítilo a nám tak dodávalo tu pravou energii pro hru. Soutěžilo se ve 3 disciplínách – ruské kuželky, stolní kuželky a molky.

Ne, že by se vše dařilo podle představ, ale nám to optimismu neubralo. Během hry jsme si mohly povídat se zástupci ostatních zúčastněných zařízení a tak se dozvědět, kde se co děje, podniká a jak se tam klientům žije. Po sportovním zápolení nás čekal vynikající oběd. Vždyť při sportu pořádně vytráví. A pak závěr – vyhlášení výsledků. Medaile byly rozdány, ceny rozděleny. Zvítězili vlastně všichni. Vyhráli jsme sami nad sebou.

A aby krásy a zážitků nebylo málo, celý den jsme zakončily výletem na přehradu Křetínka. Vždyť některé z nás tam za celý život nebyly. Na vlastní oči jsme mohly vidět rozlehlou vodní plochu s odlesky slunce. Zmrzlina v Letovicích a posezení na náměstí už byly jen nádhernou tečkou za aktivně stráveným dnem.