Z akcí 2018

Den Země připadá každoročně na 22. dubna a v předstihu si jej ve středu 18. dubna připomněli i klienti v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem. Dopoledne strávili se studenty SPgŠ Boskovice na zahradě pod pergolou, kde si udělali ranní rozcvičku, zazpívali a popovídali právě o smyslu tohoto celosvětově připomínaného dne. Odpoledne se pak vysazovaly truhlíky s květinami a mobilní záhonky. Čas strávený na zahradě klientům velmi příjemně plynul, všem bylo v teplých jarních paprscích mezi rozkvetlými stromy moc hezky a všichni si pochvalovali, jak se den vydařil 🙂

Projekt Cestománie  běží v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem již neuvěřitelný sedmý rok. Minulý rok se nesla pod názvem Výlety do blízkého okolí a tento rok klienty láká na vůni dálek a na dobrodružství na vlastní pěst. Cyklus pro tento rok se jmenuje Dobrodružné cesty a jeho kouzlo spočívá především v podání osobních zážitků, které jsou klientům zprostředkovány promítáním vlastních fotografii a autentickým povídáním o prožitém dobrodružství na cestách.

V lednu si klienti poslechli poutavé povídání pana Karla Dvořáčka, který sám a pěšky putoval na známé poutní místo Santiago de Compostela. V únoru si projeli Sardínii na kole společně se zaměstnanci Romčou, Dášou a Honzem a klienti byli moc zvědaví, jak to zvládli. V březnu prožili s panem Jirkou Krajíčkem plavbu lodí Kaledonským průplavem ve Skotsku, který spojuje Severní moře na východě a Atlantický oceán na západě.  A v dubnu je uchvátila barevná Madeira plná květin v podání vášnivé cestovatelky paní Renaty Žilkové z Blanska. Moc děkujeme všem, kdo si pro naše klienty poutavé prezentace připravili a už se všichni těší na další.

K jaru neodmyslitelně patří první bylinky, které po zimě na náš organismus působí doslova jako životabudiče. Mezi ně určitě patří pažitka a ta hrála hlavní roli v přípravě pomazánky, kterou si klientky Domova pro seniory připravily ve středu 11. dubna dopoledne a vykouzlily z ní oku lahodící jarně oděné jednohubky. Posuďte sami 🙂

Velikonoční mší svatou odsloužil pro klienty Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem ve čtvrtek 5. dubna odpoledne P. Alois Sedlák. Účastnila se také místostarostka města Boskovice Mgr. Dagmar Hamalová. Sváteční slovo bylo příjemnou tečkou za velikonočními svátky a dodalo klientům i zaměstnancům optimistické ladění do krásných jarních dnů.

Měsíc březen je už více jak 60 let spojován s „Měsícem knihy“. Studenti SPgŠ Boskovice si na toto téma povídali s klienty Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem ve středu 4. dubna. Zajímalo je například, jaká je jejich oblíbená kniha, jestli byli nebo ještě jsou vášnivými čtenáři a kolik přečetli knížek. Pro klienty to bylo příjemné povídání a taky trochu trénování paměti.

Velikonoční nálada panovala v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem již alespoň čtrnáct dní před samotnými svátky. Klienti se mohli podílet na jarní výzdobě zařízení a něco pěkného si vyrobit. Se studenty SPgŠ Boskovice v rámci jarních dílen vytvářeli společně jarní dekorace a připomněli si některé velikonoční tradice jako je třeba pletení pomlázky a barvení vajíček. Aktivizační pracovnice se pak s šikovnějšími klientkami postaraly o upečení beránků a sváteční posezení při kávě. Všichni si při něm navzájem popřáli krásné, požehnané svátky jara. Nechybělo ani pomazlení s velikonočním králíčkem a symbolický mrskut se „štamprličkou“ :-).

Významnou součástí péče o klienty v Domově pro seniory a v Domově se zvláštním režimem je pohyb. Klienti mohou navštěvovat skupinová cvičení a celkově jsou podporování k mnoha základním pohybovým aktivitám, ať už je to cvičení na lůžku, chůze, jízda na motomedu nebo jen provádění každodenních pohybových stereotypů. Myslí se při tom i na klienty, kteří se již sami nedostanou z lůžka. Personál je vysazuje a přiváží na tělocvičnu, kde si mohou společně zacvičit. Důležitým aspektem tohoto cvičení je také kontakt s ostatními klienty v zařízení.

V úterý 6. února se linula z aktivizační místnosti Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem intenzivní vůně česneku. Klientky společně s aktivizačními pracovnicemi připravovaly oblíbené česnekové pochoutky, které v období chřipek rozhodně nemohou uškodit a to byl také záměr – zatočit s bacily. Brambory s rozmačkaným česnekem a česneková pomazánka přišly všem k chuti, ale především se klientky opět sešly u společné činnosti, která jím přináší radost. Mohly si společně popovídat, vyměnit své zkušenosti a pochválit si, jak se jim dílo povedlo.

Ve středu dne 31. ledna 2018 oslavila obyvatelka Domova pro seniory paní Anežka Šindelková krásné sté narozeniny. Blahopřát přišli nejen rodinní příslušníci společně se zaměstnanci MSSS Boskovice, ale také místostarostka Boskovic Mgr. Dagmar Hamalová, Milada Kovaříková za Sbor pro občanské záležitosti a zástupci OSSZ Blansko. Za celý kolektiv přejeme paní Šindelkové hlavně pevné zdraví do dalších let, hodně lásky, spokojenost a pohodu, šťastný život bez starostí a vždy dobrou náladu.

V Domově pro seniory a v Domově se zvláštním režimem začínají pomalu přípravy na ples, který se tento rok uskuteční v antickém stylu. Personál i studenti SPgŠ Boskovice chtějí klientům přiblížit období antiky, nejen proto, že měla značný vliv na kulturu, myšlení a další oblasti života, který přetrvává dodnes, ale i proto, že po celý rok 2018 to bude náplň Školy Slunce. Klienti budou moci navštěvovat různé přednášky a prezentace na toto téma.

Vyvrcholením budou na podzim Hry seniorů, které budou v Řecko – římském stylu. Ve středu 24. ledna si studenti SPgŠ připravili, a to velmi věrohodně, první prezentaci a pozvali klienty v přestrojení do dávných časů. Klientky si také mohly v rámci výtvarných činností vlastnoručně vyrobit antický šperk, kterým se pak mohou zkrášlit na očekávaný ples.